Ligeti 100 km/ h. Notikums Hanzas peronā
Lai apskatītu mājaslapas saturu, lūdzam izmantot citu interneta pārlūku.
Iesakām izvēlēties Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge vai Safari.
Novembris, 2023
1
2
Dziesmu svētki. Liepājas teātra viesizrādes Hanzas peronā
3
4
Slēgts pasākums
5
6
7
MŪSU MĀJAS BIJA ZEME. UZPLAUKUMS
8
9
10
Tigran Hamasyan. The Call Within. Koncerts Hanzas peronā
11
Slēgts pasākums
12
13
Slēgts pasākums
14
15
16
Dzeltens trotuārs. Dzejkoncerts Hanzas peronā
17
Max Cooper. Audiovizuāls šovs Hanzas peronā
18
19
20
21
Slēgts pasākums
22
23
24
25
TOP 100 Wines & Chefs
26
27
28
Slēgts pasākums
29
Slēgts pasākums
30
Ligeti 100 km/ h. Notikums Hanzas peronā
“Es rakstu taktis. Mūziķiem. Jo viņiem jābūt kopā!” --- Ģērģs Ligeti
Datums: Ot 05.12.2023
Ieeja no: 18:00
Cena: no 30 eur

Par Notikumu

Divus vakarus, 5. un 6. decembrī, kultūras telpā “Hanzas perons” notikumā “Ligeti 100 km/ h” skanēs ievērojamā ungāru komponista Ģērģa Ligeti (György Ligeti) kamermūzika mākslinieka Reiņa Dzudzilo veidotajā klusajā dabā.

1923. gada 28. maijā Rumānijas pilsētā ar tolaik neiespējamo nosaukumu, kuru mūsdienās dēvē par Tarnaveni, piedzima komponists Ģērģs Ligeti (György Ligeti). Šogad viņam apritētu simts. Šādas gadskārtas pieņemts neaizmirst. Tās atzīmē, godina un velta, visādi cenšoties tām pieskarties. Notikums “Ligeti 100 km/ h” top kā mākslinieku un publikas kopīgs pieskāriens Ligeti mūzikai telpā un kustībā. Klusajā dabā, kurā kompozīcijā sakārtoti trīs spilgti komponista kamermūzikas darbi aizrautīgu mūziķu izpildījumā. “Es rakstu taktis. Mūziķiem. Jo viņiem jābūt kopā!” teicis komponists, kura teikto ar ciešu vērīgas publikas klātbūtni paplašina notikuma “Ligeti 100 km/ h” veidotāji.

Abus vakarus kopā ar klausītājiem notikumā būs pianists Rihards Plešanovs, izpildot ‘Musica Ricercata’ – vienpadsmit klavieru miniatūru ciklu, kura nosaukums jau pa druskai teic priekšā tā pētošo, meklējošo, zinātkāro un līdzi vedošo dabu. Vijolnieka Konstantīna Paturska vadītais “Perona kvartets” dosies pa ceļu, kas ved pie viena no diviem Ligeti iespētajiem Stīgu kvartetiem – pie Otrā. Pie vēl viena gan mūziķiem, gan klausītājiem dotā laika un telpas attiecību vērojuma, kura nopietnībā slēpjas arī sava veida spēles elements. Agnese Egliņa, Liene Neija-Kalniņa un Māris Evelons ceļā sastapsies ar virsotni Ģērģa Ligeti kamermūzikā, kā to dēvē vieni – ar Trio vijolei, mežragam un klavierēm jeb komponista veltījumu Brāmsam. It kā savulaik pianista Ekerta Beša (Eckart Besch) pasūtināts, it kā, lai kuplinātu koncerta programmu, kuras centrā bija paša Johanesa Brāmsa Mežraga trio, taču darbs nu kļuvis ne tikai par smailu virsotni 20. gadsimta kamermūzikā, bet arī pagrieziena punktu paša autora daiļradē pēc spēku un domu izsīkuma, ko bija prasījusi opera ‘Le Grand Macabre’.

“Ligeti trīs opusi tiek izstādīti atvērtā telpā kā ainavā, adresējot tos atvērtam skatītājam un klausītājam vienlaikus. Ar laika, ātruma un ceļa palīdzību klusajā dabā jeb uzstādījumā tiek meklēta un atrasta mūzika. Tā atklājas priekšā kā ceļojošs subjekts miglainā mežā. Vai dūmakainā peronā. Šī gada maijā, komponista 100. dzimšanas dienā ar Kristu Dzudzilo blakus “Hanzas peronam” gaidītā Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja vietā mēs pieskārāmies poēmai un Ligeti simts metronomu simfonijai ar tādu pašu nosaukumu. Šajā koncertā-notikumā plūsma joprojām nekad nebeidzas, ar 100 km/ h traucoties no vienas stacijas uz otru,” par telpā topošo kluso dabu teic tās veidotājs mākslinieks Reinis Dzudzilo.

Biļetes uz notikumu “Ligeti 100 km/ h”, kas “Hanzas peronā” notiks 5. un 6. decembrī, nopērkamas “Biļešu Paradīzes” tirdzniecības tīklā. Uz katru no vakariem pārdošanā ierobežots skaits biļešu.